Švýcarské školy

Dneska bych vám ráda přiblížila jaké je to se školami u nás ve Švýcarsku a tím navázala na předchozí články o školách v USA (Známkování v USA a Omluvenky ve škole) a také o školách v Brazílii (Školy v Brazílii). Doufám, že vám tímto trošku přiblížím, jaké ty švýcarské školy jsou.

O zařazení do školy rozhoduje radnice, kde bydlíme, ale dá se i zažádat do přeřazení do jiné školy, pokud si to rodiče přejí. Je možnost dát děti i do mezinárodních soukromých škol, ale ty jsou už placené. V první třídě je vyučování především dopoledne a potom se to mění s každým dalším rokem.

Výuka se potom každý rok zaměřuje na určité téma, a k tomu se potom přizpůsobují všechny předměty. Rozvrh je pro učitele flexibilní, pokud ho potřebují poupravit k tomu, kolik času žáci potřebují v různých předmětech. Lavice jsou uspořádané do U, ale často se učí také v kruhu na zemi. Děti pracují ve skupinkách, některá z nich si jde sednout třeba i na chodbu. Výuka je potom převážně v Němčině.

O přestávkách děti chodí hodně ven a to skoro za každého počasí. Mají k dispozici velké hřiště, kde si všichni vyhrají a najdou to své. Domácí úkoly se dětem zadají na začátku týdne a potom mají do konce týdne je odevzdat, neměli by však strávit nad úkoly více jak půl hodiny denně, aspoň tomu tak je u mladších dětí. Hodnocení je do 1 do 6 , z toho 6 je nejlepší, ale v nižších ročnících je jen slovní nebo pomocí různých symbolů, jakou jsou například smajlíci.

Tak doufám, že jsem vám ty naše školy tady aspoň trošku přiblížila a pokud se rozhodujete přestěhovat do Švýcarska, tak vám tento článek trošku pomůže s tím, co očekávat pro vaše děti.

Julie

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s