A ten bordel ve třídách! Aneb co mě šokuje v amerických školách…

Dneska se s námi podělila o to jak to vypadá v amerických školách Julie z blogu http://www.domavnola.com/. Je to velmi zajímavé a doufám, že se vám článek bude líbit. Mirka

Výběr školy v Americe je věc zásadní a zdlouhavá. Systém škol je docela komplikovaný – jsou školy státní, výběrové, soukromé a katolické. Podle různých druhů se v nich buď školné neplatí vůbec (státní) nebo platí hrozně moc (soukromé). A tak je vcelku důležité, ve které čtvrti žijete, protože podle toho spadáte pod tu kterou školu.

Složitý výběr už máme naštěstí za sebou, a já nikdy nezapomenu na období, kdy jsem vyhlédnuté školy obcházela, abych se nejdřív podívala na to, jak vypadají, jaké mají zázemí a prostředí kolem.

A nebudu to natahovat – byla jsem docela v šoku. Prošla jsem tehdy asi 10 tříd ve třech různých školách – dvou státních a jedné soukromé. Poměrně malé třídy, ve kterých mají děti celkem problém se jen protáhnout mezi stoly, tmavá šatna uprostřed dvou místností, stejně tak tmavé třídy, ačkoliv oken je tam dost – všechny mají zatažené žaluzie a hlavně – všude moc obrovské množství pomůcek. Hromádky u oken, hromádky u umyvadla, kelímky s nůžkama, lepidly, tužkami, papíry na každém kusu nábytku. Všechny stěny polepené nějakými názornými obrázky – mapy, čísla, kalendář, písmenka, knihovnička přetékající knížkami všech velikostí.

Z toho musí jít dětem hlava kolem! Takový nepořádek! K čemu to děti vede! To vše mi problesklo hlavou. Neumím si sama představit, že bych se pohybovala v takové kanceláři nebo že by nějak podobně vypadal můj dům. A vzpomínala jsem na svou základku s okny až ke stropu, zadní částí třídy, kde jsme se o přestávkách honili nebo váleli po zemi a velké šatny.

Těch pětadvacet drobků nemá pořádně kde se protáhnout, nemůže se podívat z okna a když mají předškoláci ještě odpolední spaní, jsou v jejich malých provizorních spacáčcích naskládaní všude možně po zemi. Jak já byla ráda, když už spaní starší dcery skončilo! Žádná lehátka nebo matrace pod zády.

A ejhle! Na co jsem narazila nedávno na internetu. Článek citující americkou studii otištěnou v časopise Psychological Science. Vědci zkoumali, jestli všechny vystavené pomůcky nějak ovlivňují schopnost dětí vstřebávat informace. A zjistili, že pokud se pohybují děti v „přeplněných a přezdobených třídách“, spíše je to rušilo a odvádělo jejich pozornost. Překvapení? Pro mě tedy vůbec.

A ještě zajímavější byla jedna reakce v komentářích. Američanka Denise Howe napsala: „Před 15 lety jsem vzala 12 učitelů na stáž v Praze. Všimla jsem si tam, jak moc prázdného místa měli všude na stěnách. Zkrátka dávali prostor dětským mozkům na vstřebání všech jejich nápadů a informací.“

Mně to zní absolutně logicky. Teď budu asi přemýšlet nad tím, jak dostat tyto informace k učitelům a ředitelce naší školy. Jak to máte vy?

 

Julie a její blog Doma v Nola

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s