Vychovávám děti správně?

Kolikrát se zastavím a řeknu si, jestli své děti vychovávám správně. Co je vlastně to „správně“? Jaké jsou normy na tu správnou výchovu? Je někde nějaký návod na to, jak správně děti vychovávat? Tyhle otázky si někdy kladu i několikrát za den a tápám. Pak se ale na děti podívám a vidím, že i přes zlobení jsou vlastně slušné a vědí takové ty základy, kdy pozdravit, poděkovat, jak poprosit a spoustu dalších. A je mi jasné, že si tyto otázky klade i spousta maminek.

Když jsem viděla pár dní zpátky, jak se chovalo pár puberťáků v restauraci, kde bylo plno rodin a podávaly se snídaně, tak se mi svíral žaludek vztekem. Nohy měli na stole, říhali na celé kolo a jídlo bylo úplně všude. Má 3letá dcera má lepší stolovací návyky než tahle skupinka tak 17ti letých puberťáků.

To mi i docela ukázalo, že mé děti jsou aspoň vychovávány ke slušnosti. Ale je to TO jestli jsou vychovávané správně? Přesvědčilo mě až, že má výchova může být správná, když mi tatínek nejlepší kamarádky mého syna řekl, že jí můj syn moc ve škole pomáhá. Když jí něco není jasné, tak můj syn jí to hned vysvětluje , aby nebyla pozadu za ostatními a měla lepší známky.

Další maminka mi jednou řekla, že její syn byl šikanovaný a můj syn přiběhl a zastal se ho. (K šikaně si můžete přečíst náš starší článek Šikana).A takové momenty mi dokazují, že ta má výchova je i správná v nějakém směru. A doufám, že mé obě děti budou mít i dál srdíčko na správném místě a nebudou někoho šikanovat. I když u dcery mám trošku pochyby, ale je ještě malá a vše se učí. Má za vzor skvělého brášku, který ji vždy ochraňuje, i když doma je na ni jako pes.

Zjistila jsem, že zatím mohu usínat s pocitem, že některé věci ve výchově dělám správně.

Mirka

Advertisement

3 komentáře Přidejte váš

 1. Hans píše:

  Každý vychovává zčásti po svém, zčásti podle toho, jak byl vychováván sám. Já měl např. tvrdou výchovu, za což jsem byl, jsem a budu rád. A to proto, že jsem na život lépe připravený. Ve stejném duchu jsem vychoval i své děti, aby byly připraveny tak, aby je jen tak nemohlo nic překvapit a aby byly silnější než ti ostatní. Výchova dalších členů rodiny bude stejná. Jinak v této společnosti neobstojí, nelze z nich vychovávat nějaké měkoty, naivní idealisty a sluníčkáře.

  To se mi líbí

 2. Naoki-Keiko píše:

  Není to jen o výchově, vždycky se to později může zvrtnout, ale řekla bych, že zatím do toho jak píšeš, dáváš všechno 😉

  To se mi líbí

  1. Děkuji, snažím se =)

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s