Šikana

Není to tak dlouho, co jsem psala článek o nočních můrách mého syna. Nikdy jsem si nemyslela, že můj syn se stane svědkem šikany jeho dvou dobrých kamarádů.

Samozřejmě, jako děti jsme se popichovaly a naváděly k různým lumpárnám, kdy jsme věděly, že našeho kamaráda dostaneme do problému s dospělými, ale nakonec jsme se tomu všichni zasmály a byly přáteli dál. Mému synovi je 7 let a je již druhým rokem ve škole. Loni v kindergarten vše bylo v pořádku a děti spolu vycházely bez problému.

Letos již dva spolužáci a kamarádi mého syna, byli šikanováni dalším spolužákem. Máma jednoho ze šikanovaných mi psala úplně zlomená, že tohle u tak mladých dětí nečekala a upřímně ani mě by to nenapadlo, že v tak mladém věku mohou být děti tak zlé. Její syn naštěstí nebyl zraněn, ale bylo to tak hrozné, že se už bál i chodit do školy, protože tento spolužák mu pořád vyhrožoval, že se s ním nikdo nebude kamarádit, pokud nebude dělat co on řekne a došlo i na strkání a různá další vyhrožování.

Týden potom, co tato máma zašla do školy, máma toho druhého kamaráda, který má autism volala do školy, jelikož tento stejný spolužák do něj venku na školním hřišti strčil takovou silou a do zad, že tento klučina si rozrazil ret. Můj syn mu samozřejmě přispěchal na pomoc a viděl jak se mu ten spolužák směje. A hodně ho to zamrzelo a pořádně nevěděl co udělat, protože se nechtěl dostat do problém s učitelkou, která k nim už spěchala.

Můj syn ví, že to, co tento spolužák dělá, není správné a za své kamarády se postaví. To ho také učíme, ale čím dál častěji jsme svědky takového chování u dětí i cizích. A já nějak nechápu co se to děje. Je těžké říct co je příčinou. Jsou to rodiče? Možná. Je to televize? Také možná. Těch možná bych tu mohla jmenovat spoustu, ale co se mi líbí je, že škola okamžitě začala jednat a tak aby se všechny strany cítily bezpečně.

My se  naše děti snažíme naučit, že ano bránit se mohou, ale že by nikdy neměli ubližovat někomu bezdůvodně a rozhodně nikoho nešikanovat. Je to správné? Nebo je v téhle době normální, že už tak mladé děti šikanují i fyzicky?

​Mirka

Advertisement

Jeden komentář Přidejte váš

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s