Americké školky

Už se tu psalo trošku o holandských školkách, tak bych se s vámi ráda podělila o amerických.
Je jich tu strašně moc druhů, montessori, přirodní, normální, náboženské, školky v kostele, které nejsou plně náboženské, soukromé akademie, tzv. mothers day out (školky jen an část dne), gymnastické školky a spoustu dalších.

Jak už víte, tady v USA žádná mateřská neexistuje a tak hodně maminek, které se musí a nebo chtějí vrátit do práce, řeší do jaké daycare (školky) své ratolesti přihlásí. Spousta faktorů toto rozhodnutí ovlivňuje, největším je cena a potom dostupnost, hodiny, co se ve školce učí, jaké má školka akademické zaměření.

Já jsem s dětmi zůstala doma, ale i tak jsme chtěli aby aspoň na pár dní v týdnu do školky šli, aby se naučili něco a mohli si hrát s dětmi jejich věku.

U malého jsme začali v roce a půl. Chodil na vojenské základně do daycare, dva dny v týdnu na 3 nebo 4 hodiny. Záleželo na tom, co jsem za tu dobu musela stihnout. Samozřejmě první den brečel, když jsem odcházela a to jsem i brečela já, ale s každým dalším dnem to bylo lepší. Jelikož tohle byla školka, kde byli i děti na celý den, tak tam servírovali několik jídel denně.

Ráno si děti hráli než se všechny děti dostavili, potom jim paní učitelka četla příběh. Přišly na řadu různé umělecké výtvory a hraní si venku. Potom se učitelky ujistili, že si všechny děti umyli ruce a všichni dohromady si sedli kolem velkého stolu a najedli se. Paní učitelky děti učili samostatnosti a tak potom co děti dojedli, museli po sobě uklidit (samozřejmě za pomocí učitelek). Byla jim přečtena další pohádka a děti si šli lehnout, nemuseli spát pokud nechtěli, ale museli být potichu. Ty děti, které nemohli spát leželi poblíž učitelky, která jim dál četla pohádky.
Já malého většinou vyzvedla před spaním  (jak jsme mi říkali po o) a nebo hned po spaní.

A jak jsme odešli z armády a přestěhovali se do nového města, tak jsme chtěli, aby náš malý dál pokračoval a mohl si tak hrát s kamarády a učit se něčemu novému. A tak jsme hledali, tentokrát pro nás byla ale důležitá i cena. A tak, po dlouhém hledání nám kamarádka doporučila jednu školku  (mothers day out), která se sice nacházela v kostele, ale nebyla zcela nábožensky založená (učili se o bibli jeden den v týdnu). Rozhodli jsme se, zajít se podívat do školky, a dohodli jsme se, že náš malý tam chodit bude.

Chodil do ní, až než musel do školy. Hodně se nám líbilo jak měli nastavený den. Na každých 20 minut měli naplánovanou aktivitu, od četní, učení písmenek a čísel až po malování a tvoření různých věcí. Také chodili 2x za den ven na hřiště (samozřejmě podle počasí), a když počasí nebylo pěkné na hraní venku, tak jim paní učitelky postavili opičí dráhu uvnitř. Velmi málo koukali na nějakou pohádku v televizi.

Co mě ale hodně překvapilo, a nepamatuji si to, když jsem já chodila do školky, že tu hodně rodičů tlačí na to, aby děti ve 3 letech uměli pomalu číst, počítat a psát. A pokud měli pocit, že paní učitelka na tohle nedává důraz, tak si hned stěžovali. Náš pohled byl a je, že je to pro naše děti aby se naučili jak si hrát v kolektivu a vyřádili se a pokud se  naučí číst a nebo psát tak je to pro nás bonus, protože na tohle je tu přece škola.

Naše malá bude teď na podzim nastupovat do stejné školky jako její brácha a už se těší a já také, protože dva dny v týdnu, budu mít na 4 hodiny úplné ticho a snad stihnu co normálně nestíhám.

Mirka

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s