Holandská mateřská a školka

Mateřská dovolená v Nizozemí…
…dá se to tak vůbec nazvat?

Mateřská tady začíná dva týdny před porodem a končí 14.týdnů po narození miminka. Tedy mimísek má tři a půl měsíce a maminka frčí do práce. Kam jde malý drobek, když je mamka v práci?  Do jesliček.

Já jsem tenhle holandský styl odmitla a radši si utáhla opasek na dva roky, které jsem si doma užila s vyvíjející se bytostí.

Většina matek svoje drobné miminko šoupne rovnou do jeslí, a jde vydělávat, aby si udržela svůj vysoký standard.

Když měl kluk rok a půl, rozhodli jsme se ho na jedno odpoledne v týdnu zbavit, abych mohla něco dělat se svou kyprou postavou a bytem, který se pomalu změnil na minové pole v podobě hraček a tatínkem pozapomenutých plínek. Alex šel do školky. Nejdřív pár dní plakal, ale pak si to zamiloval.

Abych mohla dát kluka do školského systému a nezruinovala se, musela jsem začít, aspoň na oko pracovat. Školka v Holandsku je trošku luxusní záležitost.., jedno odpoledne v týdnu, mě stálo €197!/měsíčně.

Když ovšem maminka pracuje určitý počet hodin, tak má nárok na příspěvek od státu. Takže ve finále jsme dopláceli asi jen €50. Ale i tak, celkem raketa, ne?

Dnes je Alex ve školce rok. Miluje to tam a já mohla začít normálně (pokud se to ale o nočních směnách dá říct) pracovat. Zažádali jsme o další dvě dopoledne pro našeho teroristu a zadařilo se…po třech měsících budu moct po noční i spát.

​Ivanka

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s