Den Díkůvzdání

Každý čtvrtý čtvrtek v listopadu se tu v USA slaví tzv. Thanksgiving (Den Díkůvzdání). Jedná se o svátek, kdy se sejde celá rodina, jí se krocan a různé přílohy a nakonec jako dezert dýňový koláč. Každá rodina, ale má i trošku jiné tradice a já vám dnes povím o těch našich.

Jelikož manželova rodina je daleko (24hodin jízdy autem nebo 3 a půl hodiny letadlem), tak se přes svátky nevídáme jinak, než přes Skype a nebo jen prostý telefonát. A tak naše Díkůvzdání slavíme jen my a pár přátel.

Den předem už začnou přípravy vařením několika příloh, aby bylo vše nachystáno a já nemusela druhý den vstávat ve 3 ráno abych vše stihla.  Protože musím uklidit a pak uvařit zbytek příloh. Naštětí dýňové koláče přinese návštěva.

V den Díkůvzdání, tedy ve čtvrtek, ráno vstanu douklízím co je potřeba. Pak se dám do přípravy zbylých příloh (naše menu vám vypíšu na konci článku a dodám i nějaké obrázky) a manžel začne chystat krocana.  Většinou ho smažíme ve velkém friťáku, který je speciálně pro krocana a používá se v něm ořechový olej. Jakmile mám všechny přílohy nachystané, tak si dám malinkou pauzičku, než je začnu dávat do trouby aby se upekly.

Děti si hrají a v pozadí nám hrají rodinné filmy a nebo pohádky. Po většinu dne si říkáme za co jsme tento rok vděční a čemu vzdáváme své díky. Jakmile je na čase začit smažit krocana (vetšinou to trvá hodinu a někdy i déle pokud je velký), tak já začnu péct přílohy a dám vařit brambory na bramborovou kaši.

Mám tento svátek ráda, protože je hodně velká rodinná pohoda. My si říkáme za co jsme vděční skoro každý den, ale tohle je takové zhrnutí našeho roku a vzpomenutí na maličkosti i velké věci, co nám udělaly radost.

No a přátelé se začnou scházet jeste před tím než je jídlo hotové, tak popíjíme, děti si hrají a bavíme se. Jakmile je jídlo připravené, všichni si naloží na talíř, usadíme se u stolu a každý řekne za co je vděčný a pak se jí. V náboženských rodinách se modlí. Po jídle se díváme na tradiční zápas v americkém fotbalu, můj manžel má rád Dallas Cowboys.  A odpočíváme než je čas na dezert. Mezi tím se bavíme a děti si dál hrají.

No a po dezertu se pak přátelé pomalu rozchází domů, protože je už pozdě. Já a manžel poklidíme a padneme za vlast do postele.

Druhý den po Díkůvzdání tu američani mají tzv. Black Friday (Černý Pátek), kdy jsou velké slevy v obchodech. My nikdy nechodíme, takže vám atmosféru tohoto dne moc nepopíšu, ale lidi tu jsou diví po těch slevách.

No a tady je to naše Thanksgiving Menu:
Krocan
Bramborová kaše
Corn pudding
Casserole ze zelených fazolek
Casserole z brokolice a květáku
Zapečené sladké brambory
Chlebové bochánky
Brusinková omáčka
Krůtí omáčka
Nádivka

Dezerty:
Dýňový koláč
Jablečný koláč

Já bych i tímto chtěla poděkovat vám všem, co nás čtete. Jsem moc ráda, že vás blog baví a doufám, že dál bavit bude a třeba se tu i ukáže váš příběh. Moc děkuji!

​Mirka

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s