Holandský zdravotnický systém

Když jsem přišla do Nizozemí musela jsem si, jako správný občan, zařídit zdravotní pojištění. Překvapila mě cena, €85 za měsíc. Ale protože jsem nepracovala, stát mi větší část vracel, naštěstí. Systém je zde takový, že se platí pojistka ve vybrané výši a podle toho se pak odvíjí Eigen risiko-vlastni riziko.
Vůbec jsem nevěděla co to je. Na to jsem přišla až když jsem otěhotněla a přišel mi první účet za test, zdali mé dítko nemá nějakou vrozenou vadu. €150 za test?! Proboha! To je jen první test! A co ty další? Kolik mě to, že jsem těhotná bude vlastně stát?! Přišel hysterický záchvat a telefonát kamarádce, která si tím už prošla. Ta mě uklidnila, že se platí jen za některé testy a jen v určité věkové skupině. Hmm, v mojí se platily všechny. Takže co ted‘?
Bětka: „Zarid‘ si těhotenský balíček a nebudeš nic doplácet“.Ok, to bylo fajn řešení. Zjistila jsem si přes porodní asistenku který je nejlepší, a zaplatila prvních €33. €33 za měsíc na rok a v balíčku byl porod v nemocnici, bez zdravotních důvodů (můj gynekolog mi řekl, že sám porod je zdravotní důvod, ale každý to posuzuje jinak), byl v něm pokrytý kraamzorg (paní co příjde po porodu pomoct v domácnosti a naučit zacházet s miminkem, taky kontroluje maminku po porodu), nějaké testy a kraampacket ( balíček na domací porod, v Holandsku běžný).

Zbytek těhu probíhal bez neočekávaných účtů.

Přišel porod a já jela do nemocnice. Druhý den nás pustili s klukem domů. Za tři dny Alex onemocněl žloutenkou, tak jsme jeli znova. Zůstali jsme tři dny a noci. A ráno po příjezdu se mě přišla sestřička zeptat, jestli moje pojišťovna ví, že jsem v nemocnici s klukem.

Proč bych jim to měla hlásit? Přece tady leží Alex. „Nooo ale Vy tu ležíte taky a jíte a užíváte vodu! Jste tu jak na hotelu. Zavolejte na pojišťovnu, jinak Vám příjde drahý účet.“

Opět hysterák! Vždyť mě tady potřebují abych mohla kojit Alexe, Alex mě potřebuje! Naštěstí tohle pojišťovna kryla. Bylo to v těhotenském balíčku. Ještě, že jsem ho měla…

Půl roku po narození Alexe, přišel účet za test na těhotenskou cukrovku a za přístrojek a jehly na měření cukru, mělo to být zdarma… ale zdejší zdravotnictvo je jedna velká sranda a překvapení.

Později jsem dostala pozvánku na test na rakovinu čípku. Vyrazila jsem k lékařce a nechala si udělat stěr. Jaké bylo moje překvapení, když mi týden na to volali že to bylo uděláno špatně a že musím přijít znova. Ok. No problem. Vše proběhlo jak mělo a lékařka mi říkala že mi zavolají když bude něco v nepořádku. Minul měsíc a nikdo nevolal. Bylo září, 9 měsíců po „akci“ a přišel účet na €53 za stěr! Samozřejmě jsem to odmítla zaplatit, protože tahle akcička mela být krytá pojišťovnou. Bohužel nebyla. Někdo v pojišťovně udělal chybu kterou já musela zaplatit.

Jak je skvělé holandské zdravotní pojištění?!

Ivanka

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s