Americko-České Vánoce

Už se nám blíží Vánoce a my tady v USA slavím jak české tak i americké Vánoce. Člověk by se divil jak se to může lišit a to nejen tím že dárky tady nosi tlustý fousatý dědeček ale také jak američanům příjde vtipné jak malé mimiko (ježíšek) unese ten pytel s dárky. Popisovat české Vánoce moc nemusím a tak se pustím do amerických a pak se s vámi podělím jak se muj manžel a jeho rodina tváří na naše zvyky a jak si je rádi osvojili.
Jak víte v Americe Santa Claus vleze v noci komínem do vašeho obýváku a nadělí dárečky pod stromeček a nejlépe do punčoch (za starých časů se veškeré dárky opravdu dali do punčoch vysících nad krbem, jelikož svět nebyl materiální a každý většinou dostal darek jeden. Ale v dnešní době by se tam ty dárky už ani nevlezly. Hlavně když kolikrát vidím jak rodiče kupují co největší dárky v podobě motororvých autíček a tak dale. My jsme také loni koupili autíčko ale to jsme nechali s mašlí v garáži.
Teď se do těch punčoch dávají drobnosti a sladkosti a zbytek dárků je jako všude pod stromečkem.
No ale teď pokračování jak vlastně přípravy na toho Santu probíhají. Stromeček se většinou zbobí po Dni Díkuvzdání, což je vetsinou poslední víkend v listopadu. Na baráky se nabouchají světýlka a děti se můžou celý měsíc těšit. Advent se tu moc neslaví ale Američani, díky přistěhovalcům z různých konců světa mají i vánoční trhy. Tady v Austinu, Texas většinou nesněží, takže na Vánoce mýváme okolo 20C. Což mě mrzí, že děti nepoznají pravé bílé Vánoce tak jako jsem je zažila já jako dítě. Ale třeba se nám některý rok zaštěstí a pokud ne tak si za sněhem budeme muset dojet.
DSCN3663
Santovi se tu také poslat dopisy, jako Ježískovi, a nebo se dá zajít do různých obchodu, obchoďáků a nebo různých večírků, kde si děti sednou Santovi na klín a řeknou mu co si přejí. My už několikátý rok nešli. Také tu Američani maji Elfa, který se objeví 1.prosince a dětem se řekne že má za úkol na ně dohlížet aby byly hodné. Rodiče ho pak přemisťují každý večer a vymyšlí pro něj různé pózy.
Co je tu krásné jsou různé světelné show, kde si autem projíždíte park a jsou to světelné displeje s vánoční tématikou.
24. Prosinec se tu nazývá Christmas Eve (Vánoční večer), my slavíme české Vánoce, takže usmažíme řízky a uděláme bramborový salát, rozkrojíme jablíčko, koukám na pohádky a otevřeme pár dárků co donesl Ježíšek. Ježíšek vždy přinese i dárek od Santy.
Američani vetšinou jí krocana nebo pečenou šunku a popíjejí v kruhu rodiny. Děti před spaním nachystají sladké sušenky a mléko pro Santu jako poděkování za dárky a jdou spát. A rodiče jdou do postele brzy (ale napřed si zahrají na Santu a dárky pod stromeček naskládají), jelikož děti budou vzhůru brzy aby si mohli konečně po měsíci čekaní ty dárky rozbalit. Já peču naše české cukroví. takže náš Santa si pochutnává na domacím a ne kupovaném 🙂
No a ráno děti jsou většinou vzhůru okolo 5 a tak se rozbalí dárky a je po Vánocích. Pak se celý den lenoší a děti si hrají s hračkami.
Tak to jsou ve zkratce naše Vánoce neboli Christmas 🙂
Mirka
Advertisement

3 komentáře Přidejte váš

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s